PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30991}

Milczenie

Tystnaden
7,6 7 567
ocen
7,6 10 1 7567
7,8 13
ocen krytyków
Milczenie
powrót do forum filmu Milczenie

'Milczenie' Bergmana to fenomenalny i bardzo kameralny obraz, którego motywem przewodnim jest samotność człowieka, czy aby tylko?
Film dopracowany do najmniejszego szczegółu. Każde słowo, gest, przedmiot mają swoje miejsce. Uwagę moją zwróciła mała ilość dialogów (ale czy wogóle były potrzebne...?).

Do tego doskonale zarysowane relacje między bohaterkami a małym chłopcem, który mimowolnie staje się głównym bohaterem przedstawionych zdarzeń.
Przepiękna scena, w której Anna (Gunnel Lindblom) zwierza się dopiero co poznanemu mężczyźnie, który nawet nie sili się na to by jej wysłuchać (niezapomniana scena z lustrem) - co tylko jeszcze pogłębia samotność kobiety, która nie ma z kim podzielić się swoimi przeżyciami. I o dziwo nie ma w tym cienia fałszu ...

Główną cechą obrazów Bergmana jest częste użycie zbliżeń, fenomenalna gra światło-cieniem w wykonaniu Svena Nykvista, i ten niezapomniany klimat bezgranicznej beznadziei...

ocenił(a) film na 10
gatecrasher

Dla mnie ten film jest idealny - idealnie wieloznaczny. Zostaje w pamięci tak, że można go sobie w umyśle odtwarzać bez potrzeby oglądania już po pierwszym razie.
Wychudzony aż do granic możliwości koń, dwa przeciwieństwa kobiece, świat dziecięcy i świat dorosłych w jakichś kleszczach hipnotycznych.
Żałuję, że nie potrafię pisać o filmach tak jak bym chciała, bo ten film zdecydowanie jest wart zachwytu.

gatecrasher

Zgadza się - kameralny obraz z użyciem oszczędnych środków wyrazu. A jednak mimo upływu lat bardzo przejmujący.

ocenił(a) film na 8
Njall

kameralny ale dostrzegałem w nim lekką nutkę surrealizmu. Jak w przypadku chyba każdego filmu Bergmana nie można do niczego się przyczepić. Bergman to klasa sama w sobie choć mam parę filmów Bergmana które upodobałem sobie bardziej niż "Milczenie". Ogólnie słowa uznania należą się nie tylko Bergmanowi ale całemu sztabowi (zdjęcia, muzyka, scenografia) jak i zawsze doskonale dobranych aktorów.

A tak na koniec to "Milczenie" bardzo przypominało do pewnego stopnie "Personę" (też notabene Bergmana) ale to może moje subiektywne wrażenie.

ocenił(a) film na 2
Dziuchni91

Po obejrzeniu "Riten" (dałem 3) nie przypuszczałem, że Bergman mógł zrobić jeszcze gorszy film. "Tystnaden" zaliczam do grupy beznadziejnych produkcji Bergmana. No ale przy takiej ilości filmów nie wszystkie mogą być udane. Na szczęście nie jestem maniakiem tego reżysera i każdy film oceniam obiektywnie. A "Persona" jest całkiem w porządku.

ocenił(a) film na 8
qqryqu

Też nie jestem maniakiem Bergmana bo żadnemu z jego filmu 10/10 nie dałem. Generalnie jego pierwszy okres głownie czarno-białe filmy to naprawdę bardzo dobre filmy. Nie chodzi tylko o fabułę ale o całą estetykę filmu. Zdjęcia są robione na światowym poziomie. Pomijając treść sam film ma wiele w sobie z walorów artystycznych aby o tym się rozpisać. Potrafię skrytykować Bergmana np. za "Tam gdzie rosną poziomki" które moim zdaniem mu nie wyszły, Milczenie treściom specjalnie nie zachwyciło ale moim zdaniem to jeden z lepiej wizualnie zrobionych filmów Bergmana stąd moja ocena.

ocenił(a) film na 8
Dziuchni91

po co się tłumaczysz?film albo się podoba albo nie,albo do mnie przemawia albo nie,albo jest mi bliski swoją estetyką albo nie,ten jest,oszczędny,nie przegadany,świetne zdjęcia,to jest taki dla mnie film który daje dużo przestrzeni dla widza,nie zapada w pamięć swoją dynamiką,nachalnością słów i gry, tylko właśnie milczeniem

ocenił(a) film na 6
Dziuchni91

Szkoda tylko, że za ową wizualność odpowiada Nykvist... Dałem 7 właśnie za perfekcyjne zdjęcia, ale jeżeli chodzi o fabułę to moim zdaniem Bergmanowi nie wyszło. Np. Źródło wypada w tym kontekście o wiele lepiej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones